Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

14 червня
Мчч. Юстина Філософа, Харитона, Валеріана та ін. Прп. Агапіта, лік. Печер.

Святий мученик Юстин Філософ (166).

Святий мученик Юстин Філософ народився в Сихемі — стародавньому місті Самарії. Батьки Юстина, греки, були язичниками. Святий з дитинства відрізнявся глибоким розумом, любов’ю до наук і гарячим прагненням до пізнання Істини. Він досконало вивчив різні напрямки грецької філософії: стоїків, перипатетиків, піфагорійців, платоників — і переконався, що жодне з цих язичницьких навчань не відкриває шляху до пізнання Істинного Бога.

Одного разу, прогулюючись в усамітненому місці за містом і розмірковуючи про те, де шукати шлях до пізнання Істини, він зустрів старця, який у тривалій бесіді розкрив Юстину сутність християнського вчення і порадив шукати вирішення всіх питань життя в книгах Святого Письма. «Але перш за все — сказав старець, — молись старанно Богу, щоб Він відкрив тобі двері Світу. Істину ніхто не може осягнути, якщо не дасть йому розуміння Сам Бог, Який відкриває її кожному, хто шукає Його з молитвою та любов’ю».

На 30-му році життя Юстин прийняв святе Хрещення (між 133 і 137 роками). З того часу свої обдарування і великі філософські знання святий Юстин присвятив проповіді Євангелія серед язичників. Він почав мандрувати по Римській імперії, всюди сіючи насіння спасительної віри. «Хто може звіщати Істину і не звіщає, той буде засуджений Богом», о — писав він.

Юстин відкрив училище, де проповідував християнську філософію. Святий Юстин послідовно відстоював істинність і спасительність християнського вчення, переконливо спростовуючи і язичницькі мудрування (як, наприклад, у суперечці з філософом-кініком Крискентом), і єретичні перекручення християнства (зокрема, він виступав проти вчення Маркіона-гностика).

Близько 155 року, коли імператор Антонін Пій (138 — 161) розпочав гоніння на християн, святий Юстин особисто подав йому «Апологію» на захист невинно засуджених на страту християн — Птоломея і Лукія, ім’я третього залишилося невідомим. В «Апології» він доводив хибність зведених на християн обвинувачень «від імені несправедливо ненавиджених і гнаних християн». «Апологія» надала настільки благотворний вплив на імператора, що він припинив гоніння. За рішенням імператора святий Юстин вирушив до Азії, де особливо сильно переслідували християн, і сам поширював радісну звістку про імператорський указ по навколишніх містах і країнах.

Читайте також  США випробували міжконтинентальну ракету

А в Ефесі відбувся диспут святого Юстина з рабином Трифоном. Православний філософ на основі старозавітних пророчих писань доводив істину християнського віровчення. Ця суперечка викладена святим Юстином у творі «Розмова з Трифоном-юдеєм».

Друга «Апологія» святого Юстина була звернена до римського сенату. Написана вона була в 161 році, незабаром після вступу на престол Марка Аврелія (161 — 180).

Повертаючись до Італії, святий Юстин, подібно Апостолам, всюди проповідував Євангеліє і своїм богонатхненним словом багатьох навертав до християнської віри. Коли святий прийшов у Рим, його заздрісник Крискент, якого Юстин завжди перемагав у дебатах, звів на нього багато неправдивих звинувачень перед римським судом. Святий Юстин був узятий під варту, підданий катуванням і прийняв мученицьку смерть (+ 166).

Крім згаданих творів, святому мученику Юстину Філософу належить ще ряд творів: «Замітки про душу», «Викриття проти еллінів», «Промова проти еллінів». Святий Іван Дамаскін зберіг значну частину втраченого для нас твору святого Юстина «Про воскресіння». Церковний історик Євсевій свідчить, що святим Юстином були написані книги «Співець», «Викриття всіх колишніх єресей» і «Проти Маркіона».

Мощі святого Юстина Філософа спочивають у Римі. В Українській Церкві пам’ять мученика особливо прославляється у храмах його імені.

Агапіт, лікар безкорисливий

Преподобний Агапіт, дізнавшись про те, які дива і зцілення звершує засновник святої Печерської обителі, преподобний Антоній, прийшов до нього, шукаючи душевного зцілення через постриг в святий чернечий чин, і отримав його. Крім того, Господь дарував йому дар своєю молитвою зцілювати інших. Але, приховуючи дар, даний його молитві, він подавав хворим браттям монастиря і всім, хто приходив до нього за зціленням зілля, яке варив собі в поживу, як нібито воно було лікарське.

У той час жив в Києві один лікар, родом і вірою вірменин, подібного якому в місті ще не було. Оглянувши хворого, близького до смерті, він дізнавався і говорив йому день і час смерті, ніколи не помиляючись, але при цьому і не намагаючись таку людину лікувати. Один з таких хворих був принесений до Печерського монастиря; вірменин привів його в розпач, передбачивши йому через вісім днів смерть. Але преподобний Агапіт дав йому зілля, і той зцілився. Вірменин почав заздрити преподобному і надіслав до нього засудженого на смерть, якому наказав дати отруту, щоб він випив її перед Агапітом і помер. Блаженний же, бачачи його вмираючим, дав йому такого зілля, яке він сам їв, творячи за нього молитву, і так позбавив від смерті засудженого на смерть. З тих пір іновірний вірменин ще більше того розлютився на преподобного. І навчив одновірців своїх подати йому самому випити смертного зілля. Блаженний же випив і залишився неушкодженим.

Читайте також  Директор-розпорядник МВФ під час зустрічі з Порошенком закликала прискорити реформи  

Після цього захворів у Чернігові князь Володимир Всеволодович Мономах, якого старанно, але безуспішно, лікував вірменин. Князь, вже перебуваючи при смерті, послав до Печерського ігумена, просячи прислати до нього в Чернігів блаженного Агапіта. Закликавши його, ігумен передав йому прохання князя. Преподобний, який ніколи не залишав стіни обителі, передав для князя зілля, після чого той зовсім видужав.

Тоді князь Володимир Мономах прийшов сам до Печерського монастиря, щоб побачити того, через кого Господь дарував йому здоров’я: він ніколи не бачив блаженного і хотів вшанувати його подарунком. Але Агапіт, не бажаючи бути прославленим на землі, зник, і принесене йому золото князь віддав ігумену. Князь ще раз послав свого боярина до Агапіта з подарунками, але той не хотів брати, а коли через смирення взяв принесене золото, як би для того, щоб заховати, виніс його з келії, кинув, а сам побіг і зник. Боярин же, що вийшов незабаром, побачив усі дари кинутими перед воротами. Він підібрав їх і віддав ігуменові Іоану.

Повернувшись до князя, він розповів йому про блаженного все, що бачив і чув, і всі зрозуміли, що він істинний раб Божий, який очікує нагороди тільки від Нього одного, а не від людей. І князь, не наважуючись не послухатися святого, став щедро роздавати майно своє вбогим.

Читайте також  На Буковині лісгоспу передали одного самця зубра – фото

Після багатьох трудів і богоугодних подвигів захворів сам безкорисливий лікар. Дізнавшись це, лікар-вірменин прийшов відвідати його і завів з ним розмову про лікарське мистецтво, питаючи його, яким зіллям лікується така недуга. Відповідав блаженний: «Тим, яким Сам Господь, як Лікар душі і тіла, подасть здоров’я». Вірменин зрозумів, що він не розуміє в лікуванні і сказав: «Нічого не вміє ця людина в нашому мистецтві». Потім, взявши його за руку, сказав: «Правду кажу я: на третій день він помре. Якщо ж зміниться моє слово, тоді я зміню своє життя і стану сам таким же ченцем». Блаженний же з гнівом сказав: «Чи такий спосіб твого лікування, що більше говориш ти про смерть, ніж про допомогу. Якщо ти вправний – дай мені життя. Якщо ж це не в твоїй владі, що докучаєш мені, примовляючи мене до смерті через три дні. Бог сповістив мене, що я відійду до Нього після закінчення трьох місяців». Вірменин знову сказав: «Ти вже весь змінився; такі, як ти, не живуть ніколи довше третього дня». Старець так знесилився, що вже сам по собі не міг рухатися.

В цей час до преподобного Агапіта принесли ще одного хворого для зцілення, і він дивом встав, наче б не хворів, і, взявши своє звичайне зілля, яке вживав в поживу, показав вірменину зі словами: «Ось зілля, яке служить мені ліками. Дивись і розумій». І хворий зцілив. Преподобний і вірменину запропонував скуштувати зілля, так як більше в келії у нього не було нічого їстівного. Але вірменин відмовився, і з’ясувалося, що він іншої віри. Зберігаючи переказ засновників монастиря триматися Православної віри, преподобний Агапіт праведним гнівом вигнав його зі своєї келії і, як сам і передбачав, прожив ще три місяці і, трохи похворівши, відійшов до Господа. Вірменин після його смерті прийшов до ігумена і, відрікшись від вірменської єресі, прийняв постриг у святій обителі.

Повну версію православного календаря на 2019 рік можна переглянути тут

Джерело: Молодий буковинець

Подилитися з любов'ю:

Схожі повідомлення

Бойовики на Донбасі здійснили 34 обстріли за добу – штаб... У зоні бойових дій на Донбасі 17 червня підтримувані Росією бойовики 34 рази порушили режим припинення вогню, з них дев’ять разів із застосуванням заборонених ...
У Рівненській області пасажири влаштували бійку за місця в автобусі... Фото: Скриншот видео На Рівненщині побилися пасажири маршрутки ...
ООН опублікувала прогноз зростання населення планети... Індія обжене Китай за густотою населення ...
Пентагон надсилає додаткові підрозділи на Близький Схід через напад на танкери... Оборонне відомство США оголосило 17 червня, що додатково надсилає близько тисячі військових на Близький Схід через новий напад на танкери в Оманській затоці. В...
Комітет захисту журналістів закликав Зеленського сприяти звільненню Асєєва... Базований у Нью-Йорку Комітет захисту журналістів (КЗЖ) закликав президента України Володимира Зеленського сприяти звільненню журналіста Радіо Свобода Станісла...
У Китаї сталися сильні землетруси, є жертви У Китаї зафіксували кілька сильних землетрусів ...
ДТП з українцями в Польщі: помер останній учасник аварії... Фото: pixabay.com У польській лікарні після ДТП помер 19-річний українець ...
«Чорне море» на вулицях Гонконгу. Два мільйони жителів регіону знову протестують... Близько двох мільйонів жителів Гонконгу в темному одязі, за даними організаторів, вийшли на чергову протестну акцію після того, як влада відклала – а не скасува...
Колишній президент Єгипту Мурсі помер після виступу в суді – ЗМІ... Колишній президент Єгипту Мухаммад Мурсі у віці 67 років помер після виступу у суді. Про це повідомляють Aljazeera та ВВС з посиланням на державні ЗМІ країни. ...
Макрон проти повного виходу РФ з Ради Європи... Президент Франції Еммануель Макрон ...
 • Афіша

 • Погода

  booked.net

  Курс валют

  Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua
 • Адреса:
    вул. Українська, 22
    58000, Чернівці
    +38 0372 553212
  office@bukovyna.pp.ua
  Понеділок - П'ятниця
  10:00 - 18:00